بیشتر بخوانید

انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.

چند باور غلط در مورد کبد چرب را کنار بگذاریم.

  • این جمله معروف که میگوید “شب ها شام نمیخورم تا لاغر شوم” یک باور غلط است. در اصل بهتر است فاصله صرف شام تا زمان خواب حدود دو ساعت باشد. برای لاغر شدن باید توجه داشت که میزان کالری دریافتی در طول شبانه روز مهم و تعیین کننده است و پس از آن بحث سوخت و ساز بدن با انجام فعالیت های روزانه و فعالیت های ورزشی مطرح میشود.آیا با حذف کردن کربوهیدرات و برنج میتوان کبد چرب را درمان کرد؟ پاسخ منفی است. کم کردن مقدار مواد نشاسته ای در وعده های غذایی در جهت سلامتی و تناسب اندام توصیه میشود اما حذف آن ها بطور کامل نه امکان پذیر است و نه صحیح.
    نان، برنج و سب زمینی جز مواد غذایی حاوی کربوهیدرات هستند و در کنار آن مقدار قابل توجهی فیبر هم به بدن میرسانند. با توجه به این مطلب حذف آن ها بطور کامل اقدام مفیدی نیست. البته موارد نام برده شده غیر صنعتی و طبیعی هستند، برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و مفید باید مواد قندی صنعتی و مصنوعی و حاوی شکر را تا حد ممکن از برنامه غذایی خود حذف کنیم.
  • “غذا خوردن نیاز به فکر و تمرکز ندارد.” این هم یک جمله اشتباه است. بر عکس این جمله توصیه میشود تا هنگام غذا خوردن تمام هوش و حواس خود را معطوف به غذاخوردن کنید. تمام غذاها را مزه مزه کنید و آرام بجوید. اگر در هنگام غذاخوردن به بشقاب خود توجه نکنید و به تماشای تلویزیون و یا کارهای دیگر مشغول باشید، دیرتر احساس سیری میکنید و در نتیجه بیشتر غذا می خورید..
  • “بجای غذا بیشتر میوه میخورم تا سلامت و لاغر باشم”. این مطلب که مصرف بیشتر میوه و جایگزینی مواد نشاسته ای با آن ها برای سلامتی و تناسب اندام مناسب است جمله صحیحی ست اما باید دقت کرد فراوان داشت که برخی میوه ها به خاطر مقدار قند بالایی که دارند میتوانند سبب چاقی، بالا رفتن قند خون و مشکلات بسیار دیگری شوند.