بخش ویژه و اختصاصی تشخیص کرونا

اگر مشکوک به کووید 19 هستید میتوانید تست کرونا دهید. آزمایشگاه آلبرت در مجموعه فوق تخصصی خود یک طبقه و واحد مجزا را به پذیرش و نمونه گیری کرونا اختصاص داده است.

انجام آزمایشات و فعالیت های این بخش دارای مجوز و تاییدیه رسمی از  آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، انستیتو پاستور ایران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی میباشد.

علاوه بر روش مراجعه حضوری به آزمایشگاه، امکان نمونه گیری در منزل نیز برای رفاه حال بیماران عزیز فراهم شده است. متخصصین آزمایشگاه ما به منزل و یا محل کار شما اعزام شده و نمونه گیری میکنند تا نتیجه آزمایش را در سریع ترین زمان ممکن به دو صورت آنلاین و حضوری به شما اعلام کنند.

با استفاده از کیت آلمانی با حساسیت و دقت بالا و همچنین دارای تاییدیه های اروپایی

جدیدترین خدمات بخش کرونا

  • انجام تست تشخیص همزمان کووید 19، آنفولانزای A، آنفولانزای B و ویروس سینسیشیال تنفسی RSV به روش مولکولی RT-PCR

با توجه به آغاز فصل سرما و احتمال شیوع دیگر ویروس های تنفسی با علائمی مشابه کووید 19، تشخیص صحیح بیماری و در پی آن درمان مناسب مورد انتظار، استفاده از تست مولتی پلکس تشخیص همزمان برای ویروس های عامل بیماری امری بسیار ضروری به نر میرسد.

  • انجام تست کرونا برای پروازهای داخلی و خارجی

دارای مجوز رسمی از آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت و همچنین مورد تایید شرکت های هواپیمایی قطر ایرلاین و ترکیش ایرلاین

تیزر معرفی بخش اختصاصی کرونا آزمایشگاه آلبرت

علائم شایع ویروس کرونا

اگر هر یک از این علائم را دارید میتوانید با انجام تست های تشخیصی از سلامت یا ابتلا خود به بیماری کووید 19 مطلع شوید

سردرد

در روزهای اول ممکن است سردرد و درد ناحیه پشت چشم را تجربه کنید که ممکن است با سرماخوردگی فصلی و سینوزیت اشتباه بگیرید.

خستگی

خستگی مفرط بدون ارتباط به حجم فعالیت روزانه شما جز علائمی است که برای افراد بدون علامت هم اتفاق افتاده است.

سرفه خشک

سرفه ها میتوانند بسته به اشخاص کم یا زیاد باشد اما عموما بدون مخاط در گلو و در بعضی مواقع همراه با سوزش هستند

تنگی نفس

اختلال و سنگینی در هنگام نفس کشیدن خصوصا موقع خواب که ممکن است با حساسیت فصلی اشتباه گرفته شود.

تب بالا

یکی از اولین علائمی که در کرونا شناسایی شده است و در عموم مبتلایان دیده میشود تب 38 تا 40 درجه است

درد عضلات

کوفتگی و درد بدن در ناحیه پهلو ها، کمر، پا و استخوان ها مینواند از علائم کرونا باشد.

از دست دادن حس بویایی و چشایی یکی دیگر از علائم بیماری کووید 19 میباشد. برخلاف سایر سیستم ها گیرنده های عصبی سیستم بویایی دقیقا بر روی عصب قرار دارند. بنابراین اگر ویروس بتواند گیرنده را آلوده کند عصب را نیز آلوده کرده است.

عارضه اختلال در حس بویایی و چشایی در همه مبتلایان به کووید 19 رخ نمیدهد. با این حال اگر این عارضه بدون کیپ شدن بینی بروز کند یک نشانه اختصاصی فوق العاده برای تشخیص کووید 19 است.

چه کسانی باید تست آنتی بادی بدهند؟

این آزمایش که به عنوان تست آزمایش خون ویروس کرونا نیز شناخته میشود متشکل از دو بخش است.

آزمایش COVID 19 IgM: وجود آنتی بادی از کلاس IgM در خون به این معنی است که فرد اخیرا با ویروس در تماس بوده و احتمالا ناقل ویروس میباشد و ممکن است علائم بیماری در او آشکار شود برای این فرد آزمایش PCR توصیه میشود.

آزمایش COVID 19 IgG: وجود آنتی بادی از کلاس IgG در خون به این معنی است که فرد در گذشته با ویروس در تماس بوده و اگر IgG خون او منفی باشد احتمالا ناقل ویروس نمیباشد و بیمار هم نیست و شاید تا حدودی نسبت به ویروسی که IgGخون را بالا برده است ایمن باشد.

مثبت بودن همزمان IgM و IgG خون به این معنی است که فرد با ویروس در زمان نه چندان دور در تماس بوده و احتمالا ناقل بیماری میباشد برای این فرد آزمایش PCR توصیه میشود.

چه کسانی باید تست PCR بدهند؟

این تست برای کسانی که میخواهند بدانند همین حالا به ویروس کرونای جدید مبتلا هستند یا خیر، مناسب است.

برای این آزمایش از مخاط بینی و گلوی شما نمونه برداری میشود و نمونه پس از انتقال به آزمایشگاه برای یافتن RNA ویروس بررسی میشود در صورت مشاهده بقایای ژنتیکی ویروس آزمایش مثبت اعلام میشود.

با این تست نمیتوانید بفهمید که آیا قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده اید یا خیر لذا برای انجام این تست از روز اول بروز علائم تا نهایتا سومین هفته بیماری میتوانید اقدام کنید. این تست به شما کمک میکند تا بدانید مبتلا و از آن مهم تر ناقل کرونا هستید یا خیر. در صورت مثبت شدن جواب تست PCR شما قطعا ویروس کرونا را بدن خود دارید. با مشخص شدن نتیجه این تست میتوانید در مورد قرنطینه یا فاصله گذاری اجتماعی با خانواده و دوستان تصمیم بگیرید.

اولویت انجام آزمایش تشخیص کرونا ویروس برای افرادی است که دارای اختلالات تنفسی جدی هستند، دارای بیماری های زمینه ای هستند و یا با مبتلایان کرونا در تماس بوده‌اند.

اسکن ریه درگیر شدن ریه فرد با ویروس کرونا را نشان میدهد. در بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا میشوند ریه هرگز درگیر نمیشود و یا درگیری به حدی خفیف است که در اسکن ریه مشخص نمیشود. لذا نتیجه اسکن ریه برای درصد قابل توجهی از مبتلایان ممکن است منفی باشد. همچنین اسکن ریه در صورت مثبت بودن نمیتواند مشخص کند که فرد در حال حاضر به ویروس کرونا مبتلا هست یا صدمات ریه ناشی از کرونا در گذشته است.

افرادی که در مواجهه مستقیم با ویروس بوده‌اند، ۳ تا ۵ روز بعد از مواجهه تست بدهند؛ چراکه اگر همان روز و یا با فاصله چند ساعت بعد از مواجهه تست بدهند، احتمالا نتیجه منفی می‌شود، لذا توصیه می‌شود بعد از گذشت چند روز نسبت به نمونه‌گیری و انجام تست کرونا اقدام شود.

اگر فردی علایم کلینیکی مشکوک به کرونا یعنی سرفه، بدن‌درد، تب یا تنگی نفس دارد، ‌ همان زمان می‌تواند نسبت به انجام تست کرونا اقدام کند. البته طیف علائم کووید ۱۹ بسیار متغیر و متفاوت بوده، ‌ بنابراین اگر فردی حتی یکی از این علایم را دارد می‌تواند نسبت به انجام تست PCR اقدام کند.

طول دوره بیماری از زمان بروز علائم تا ۱۴ روز ادامه دارد. طی این مدت بیماری واگیر داشته و فرد بیمار باید در قرنطینه بماند؛ بعد از گذشت ۱۴ روز می‌توان برای اطمینان از اتمام دوره انتقال بیماری مجددا تست کرونا انجام داد. بنابراین بهترین زمان برای انجام تست مجدد کرونا حداقل ۲ هفته بعد از شروع علائم است. هرچند ممکن است در این زمان نیز تست فرد مثبت باشد.

تا زمانی که جواب تست PCR فرد منفی نشود، نمی‌توان به صورت صددرصد از عدم انتقال بیماری به سایرین اطمینان داشت. در مواردی مشاهده شده که تست فرد مبتلا تا بیش از یک ماه همچنان مثبت بوده؛ بنابراین باید همچنان پروتکل‌ها را رعایت کنند.

تست اصلی تشخیص کووید ۱۹ تست تشخیص مولکولی یا PCR است.  تست سرولوژی بر پایه آنتی بادی بوده و قطعیت صد در صدی ندارد.‌ در تست سرولوژی اگر آنتی بادی “Igg” بالا باشد می‌توان ادعا کرد که بیماری بهبود پیدا کرده.