همه چیز در مورد HIV

HIV/AIDS چیست؟

HIV ویروس نقص ایمنی بدن انسان است. این ویروس با از بین بردن سلول‌های مهم بدن به نام لنفوسیت‌های +T CD4 که با بیماری و عفونت مبارزه می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. هنگامی‌که تعداد  لنفوسیت‌های Tدر فرد آلوده به HIV تا حد معینی سقوط کند، شخص مستعد ابتلا به مجموعه‌ای از بیماری‌ها می‌شود که در حالت معمول، بدن می‌تواند آن‌ها را مهار کند. ایدز عبارت است از مجموعه‌ای از نشانه‌ها که به علت عفونت مزمن HIV ایجاد می‌شود. در این مرحله  پس از یک دوره طولانی که حتی می‌تواند بیش از ده سال طول بکشد، ویروس زیاد شده و با کاهش تعداد لنفوسیت‌های+T CD4، سطح ایمنی فرد پایین آمده و مستعد ابتلا به عفونت‌های فرصت‌طلب می‌شود.

عفونتHIV  بدون درمان، می‌تواند منجر به ایدز (نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی) شود. افرادی که مبتلا به ایدز هستند، سیستم ایمنی بسیار آسیب‌دیده دارند که باعث عفونت‌های شدید می‌شود که به‌طورمعمول افراد سالم را آلوده نمی‌کند درنهایت ممکن است عفونت منجر به مرگ ‌شود.

چرا HIV خطرناک است ؟

HIV  به سیستم ایمنی بدن انسان حمله می‌کند.

سیستم ایمنی، شامل گروهی ازسلولها می باشد که بدن را در برابر انواع عفونتها محفاظت می‌کند و بدون آنها توانایی بدن برای مبارزه با انواع عفونتها تضعیف می‌شود.

بنابراین وقتی ویروس HIV وارد بدن فردی شود به تدریج قدرت دفاعی بدن وی ضعیف می شود و این فرد در برابر انواع بیماریها و عفونتها حتی آنهایی که در حالت عادی بیماریزا نیستند آسیب پذیر میگردد.

راه های انتقال ویروس HIV

  1. روابط جنسی محافظت نشده با فرد آلوده به ویروس اچ آی وی
  2. از طریق تزریق با وسایل یا مواد آلوده به ویروس اچ ای وی
  3. از طریق خون و فرآوردههای خونی آلوده
  4. از مادر آلوده به ویروس اچ آی وی به فرزند

 راه تشخیص  ابتلا به  HIV

تنها راه مطمئن تشخیص آلودگی و یا عدم آلودگی به ویروس HIV  انجام آزمایش خون در آزمایشگاه می باشد.

درمان

برخلاف برخی از ویروس‌های دیگر، بدن انسان نمی‌تواند به‌طور کامل از وجود ویروسHIV  در بدن رها شود. درمان قطعی در حال حاضر وجود ندارد، اما با مراقبت‌های پزشکی مناسب، HIV  می‌تواند کنترل شود. داروهایی که برای درمانHIV  استفاده می‌شود، درمان ضد رتروویروسی یاART  است. این داروها میزان ویروس افراد را به تعداد کمی  کاهش می‌دهند و آن‌ها می‌توانند زندگی طولانی و سالم داشته باشند. قبل از معرفی ART  در اواسط دهه ۱۹۹۰، افراد مبتلا به اچ آی وی بعد چند سال به بیماری ایدز مبتلا می‌شدند. امروز، کسی که مبتلا به HIV  است و قبل از اینکه بیماری پیشرفت کند درمان شود، می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و به میزان افراد سالم زندگی کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
error
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − یک =