انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.

HIV/AIDS چیست؟

HIV ویروس نقص ایمنی بدن انسان است. این ویروس با از بین بردن سلول ‌های مهم بدن به نام لنفوسیت‌ های +T CD4 که با بیماری و عفونت مبارزه می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. هنگامی ‌که تعداد  لنفوسیت ‌های Tدر فرد آلوده به HIV تا حد معینی سقوط کند، شخص مستعد ابتلا به مجموعه ‌ای از بیماری‌ ها می‌شود که در حالت معمول، بدن می‌تواند آن‌ ها را مهار کند. ایدز عبارت است از مجموعه‌ ای از نشانه‌ ها که به علت عفونت مزمن HIV ایجاد می‌شود. در این مرحله پس از یک دوره طولانی که حتی می‌تواند بیش از ده سال طول بکشد، ویروس زیاد شده و با کاهش تعداد لنفوسیت ‌های +T CD4، سطح ایمنی فرد پایین آمده و مستعد ابتلا به عفونت ‌های فرصت ‌طلب می‌شود.

عفونت HIV  بدون درمان، می‌تواند منجر به ایدز (نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی) شود.
افرادی که مبتلا به ایدز هستند، سیستم ایمنی بسیار آسیب ‌دیده دارند که باعث عفونت ‌های شدید می‌شود که به ‌طور معمول افراد سالم را آلوده نمی‌کند در نهایت ممکن است عفونت منجر به مرگ ‌شود.

چرا HIV خطرناک است ؟

HIV به سیستم ایمنی بدن انسان حمله می‌کند.

سیستم ایمنی، شامل گروهی ازسلول ها میباشد که بدن را در برابر انواع عفونت ها محفاظت می‌کند و بدون آن ها توانایی بدن برای مبارزه با انواع
عفونت ها تضعیف می‌شود.

بنابراین وقتی ویروس HIV وارد بدن فردی شود به تدریج قدرت دفاعی بدن وی ضعیف میشود و این فرد در برابر انواع بیماری ها و عفونت ها حتی آن هایی که در حالت عادی بیماری زا نیستند آسیب پذیر میگردد.

راه های انتقال ویروس HIV

  1. روابط جنسی محافظت نشده با فرد آلوده به ویروس اچ آی وی
  2. از طریق تزریق با وسایل یا مواد آلوده به ویروس اچ ای وی
  3. از طریق خون و فرآوردههای خونی آلوده
  4. از مادر آلوده به ویروس اچ آی وی به فرزند 

راه تشخیص  ابتلا به  HIV

تنها راه مطمئن تشخیص آلودگی و یا عدم آلودگی به ویروس HIV  انجام آزمایش خون در آزمایشگاه می باشد.

درمان

برخلاف برخی از ویروس‌های دیگر، بدن انسان نمی‌تواند به‌ طور کامل از وجود ویروس HIV  در بدن رها شود. درمان قطعی در حال حاضر وجود ندارد، اما با مراقبت ‌های پزشکی مناسب، HIV  می‌تواند کنترل شود. داروهایی که برای درمانHIV  استفاده می‌شود، درمان ضد رتروویروسی یاART  است. این داروها میزان ویروس افراد را به تعداد کمی کاهش می‌دهند و آن ‌ها می‌توانند زندگی طولانی و سالم داشته باشند. قبل از معرفی ART  در اواسط دهه ۱۹۹۰، افراد مبتلا به اچ آی وی بعد چند سال به بیماری ایدز مبتلا می‌شدند. امروز، کسی که مبتلا به HIV  است و قبل از اینکه بیماری پیشرفت کند درمان شود، می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و به میزان افراد سالم زندگی کند.